معرفی تابلو برق اضطراری

معرفی تابلو برق اضطراری

تابلو برق اضطراری؛ نوعی از تابلو برق است که میتواند بین دو ورودی برق جابجایی ایجاد کند که به آن تابلو اتوماتیک یا همان تابلو چنج آور Change Over نیز گویند که یکی از پر کاربردترینها محسوب میشود.

ویژگی های تابلو برق اضطراری

در این نوع تابلوها از روشی مرسوم که همان ATS (Automatic Transfer Switch) است استفاده میشود. یعنی از کنترل کننده مرکزی در آن بهره میبرند که در زیر به شرح آن پرداخته ایم.

ویژگی های تابلو برق اضطرار در مقاله ایران پارس الکتریک
تابلو برق اضطراری و ویژگی ها

طراحی و ساخت تابلو برق های اضطراری

تابلو برق اضطراری به صورت ایستاده با درب از جلو، ورودی کابل از قسمت پایین یا مطابق سفارش مشتری و از ورق آهنی به ضخامت 2 mm با رنگ آمیزی پخته شده یا الکترواستاتیک و متناسب با قدرت ژنراتور و نوع کنترل به صورت تک سلولی یا دو سلولی طراحی و تولید میشوند.

تمام اتصالات و گره ها و شینه ها در این تابلوها با پوشش مناسب برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی در نظر گرفته شده و شینه اصلی تابلو (شین قدرت) به گونه ای طراحی میشود که در مواقع اتصال کوتاه در برابر تنش های مکانیکی مقاوم باشد. مونتاژ بدنه تابلو برق اضطراری قبل از رنگ ‌آمیزی انجام میشود و تمامی سوراخ‌ کاری‌ های مورد نیاز صورت گرفته و مونتاژ و رنگ ‌آمیزی به اتمام رسیده و در برابر رطوبت به‌ خوبی عایق میشوند.

پانل سوئیچ ATS چیست؟

پانل سوئیچ انتقال اتوماتیک یا پانل ATS، نوعی پانل انتقال بوده که با دیزل ژنراتور برای سوئیچ خودکار بین شبکه اصلی و ژنراتور در صورت قطع برق از آن استفاده میشود. بسته به منبع تغذیه، ژنراتور به طور خودکار شروع به کار میکند و یا متوقف میشود.

پانل سوئیچ ATS چیست؟
پانل سوئیچ ATS

چرا استفاده از پانل ATS سوئیچ انتقال اتوماتیک در تابلو برق مهم است؟

چون قانونی است الزامی و زمان نصب ژنراتور در محل های دارای منبع تغذیه، وجود کلید انتقال (دستی یا اتوماتیک) لازم است. چرا که سوئیچ انتقال از موارد زیر جلوگیری می کند:

  • برق اصلی در تماس با ژنراتور، که در صورت وقوع آن تقریباً قطع می شود.
  • هنگامی که ژنراتور خراب می شود، ژنراتور از تغذیه مجدد جلوگیری می کند و جان کارگران شرکت برق را به خطر می اندازد.

مشاهده دیگر محصولات ایران پارس الکتریک : تابلو برق استیل

در واقع از نظر اهمیت، سوئیچ دستی و اتوماتیک عملکرد یکسانی را انجام می دهند، با این حال پنل ATS سوئیچ انتقال اتوماتیک این فرایند را به طور خودکار انجام می دهد، در زمان صرفه جویی می کند و طول قطع برق را کاهش می دهد. این قسمت داخلی یک پنل ATS کوچک است که از یک سوئیچ موتور برای تعویض استفاده می کند – سایر پانل ها نیز ممکن است بسته به اندازه و نیاز مشتری از کنتاکتور، MCCB  و ACB استفاده کنند.

عملکرد پانل ATS و سوئیچ انتقال خودکار در تابلو برق های چنج آور چگونه است؟

دو نوع اصلی پانل سوئیچ انتقال اتوماتیک وجود دارد، یکی با تشخیص داخلی و پانل های بدون تشخیص اصلی. هر دو متفاوت عمل میکنند. پانل های مختلف می توانند عملکردهای کمی متفاوت و سیستم های کنترل پیشرفته تری داشته باشند.

  • پانل های ATS سوئیچ انتقال خودکار با تشخیص شبکه

سوئیچ انتقال خودکار پانل های ATS با تشخیص شبکه داخلی، در مانیتور منبع تغذیه تعبیه شده اند. هنگامی که آنها خرابی اصلی را تشخیص می دهند، معمولاً از رله خرابی اصلی استفاده می کنند، به طور معمول آنها از شبکه اصلی جدا شده و سیگنالی را برای شروع به ژنراتور ارسال می کنند. هنگامی که ژنراتور شروع به کار کرد، یک سیگنال “در دسترس” را به عقب ارسال می کند. هنگامی که ATS این را دریافت می کند، به منبع ژنراتور تغییر می کند.

عملکرد پانل ATS و سوئیچ انتقال خودکار در تابلو برق های چنج آور چگونه است؟
پانل ATS و سوئیچ انتقال خودکار
  • انتقال خودکار پانل های ATS بدون تشخیص شبکه

سوئیچ انتقال خودکار پانل های ATS بدون تشخیص اصلی، نیاز به تشخیص اصلی دارند که در ژنراتور یا جاهای دیگر تعبیه میشوند. هنگامی که ژنراتور نقص اصلی شبکه را تشخیص می دهد، سیگنالی به ATS ارسال میشود تا از شبکه برق جدا شده و به طور خودکار شروع به کار کند. هنگامی که ژنراتور شروع به کار کرد، سیگنالی را برای شروع به ژنراتور ارسال و هنگام دریافت، ATS  به منبع ژنراتور تغییر می کند.

مشاهده دیگر محصولات ایران پارس الکتریک : تابلو برق روکار دیواری

حالت هایی که ممکن است برای تابلو برق چنج آور به وجود آید:

حالت اول؛ زمانی که برق شهر یا شبکه سراسری وصل باشد، خروجی ژنراتور یا یو پی اس قطع است و پس از مدت ‌زمان مشخصی توسط کاربر کلید مربوط به برق شهر وصل می‌شود.

حالت دوم؛ در این حالت وقتی برق شهر قطع شود پس از مدت مشخصی اپراتور کلید مربوط به برق ژنراتور یا یو پی اس را در تابلو به حالت وصل برده و خروجی برق وارد مدار میشود.

حالت سوم؛ زمانی که برق سراسری وصل شود، بلافاصله برق یو پی اس یا ژنراتور اضطراری قطع شده و پس از مدت مشخصی برق شهر وارد مدار میشود.

حالت هایی که ممکن است برای تابلو برق چنج آور به وجود آید:

نکته

زمانی که برق شهر قطع می‌شود، سیستمی باید وجود داشته باشد که دیزل ژنراتور را روشن کرده و بعد از تثبیت ولتاژ و فرکانس کلید ژنراتور را وارد مدار کند. برای این کار میتوان از یکی از کلیدهای کنتاکتور، کلید اتوماتیک، کلید دوطرفه یا چنج آور موتوردار استفاده کرد.

در نهایت

مطالعه مقاله تفاوت تابلو برق فشار قوی و فشار ضعیف از سایت ایران پارس الکتریک

اغلب صنایع برای روشنایی اضطراری و سایر سیستم های اضطراری به برق اضطراری یا ژنراتو نیاز دارند. که این برق اضطراری اصلی یا مستمر توسط ژنراتورهای دیزلی تأمین میشود و در محیط های صنعتی به طور معمول دیده میشوند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.