بررسی کلی تابلو برق استیل

بررسی کلی تابلو برق استیل

تعریف تابلو برق خیلی ساده است. تابلو برق محفظه ای است شامل انواع کلیدها، سوئیچ‌ها، لوازم نمایشگر، قطعات کنترلی و تجهیزات حفاظتی که هدف از ساخت آن جلوگیری از ایجاد شوک الکتریکی به کاربران است. تابلو برق در انواع مختلف و با متریال گوناگون طراحی و ساخته می شوند. در این مقاله قرار است به بررسی تابلو برق استیل بپردازیم. با ما همراه باشید.

تابلو برق استیل

هامنطور که از نامش مشخص است، تابلو برق استیل محفظه ای فلزی است که مدارات و تجهیزات الکتریکی را در درون خود حفاظت میکند. بدنه این تابلو از فلز استنلس استیل بوده که این فلز دارای گریدها و انواع مختلفی آلیاژ است که متداول ترین گریدها در صنعت تابلو برق و همچنین جعبه آتش نشانی و سینی کابل و نردبان کابل و ترانک و جانکشن باکس، نوع 304 و 316 است.

انواع تابلو برق استیل

  • تابلو برق استیل 304

تمام ساخت بدنه این تابلو از ورق استیل 304 است. بیشترین کاربری این تابلو در پروژه ها، سایتهای بهداشتی، موادغذایی و فضاهایی که دارای رطوبت نسبتا بالایی هستند، بوده چرا که فلز استیل بدون تغییر رنگ در برابر مواد پاک کننده مقاوم است و میکروب زدایی در این فلز راحت تر و سریعتر انجام میگیرد.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو برق

انواع تابلو برق استیل در این مطلب

  • تابلو برق استیل 316

کاربری تابلو برق استیل 316 در پروژه های نفت و گاز، پتروشیمی و مناطقی است که علاوه بررطوبت و خورندگی بسیار بالا در محیط های اسیدی و بازی نیز استفاده فراوان دارند. این نوع تابلو برق بیشتر حالت صنعتی داشته و کربن این گرید استیل از گرید های دیگر به نسبت بالاتر و نسبتا سفت‌تر و مقاوم تر است. مهمترین نقاط مثبت این تابلو در این است که به هیچ عنوان زنگ نمی زنند و اثرات خورندگی در آنها پدیدار نمی شود. در شهرهای ساحلی و کنار دریا و همچنین در کشتی ها و ناوها و اسکله ها و بنادر دریایی استفاده گسترده دارند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو برق بارانی

استاندارد IP تابلو برق استیل

داشتن IP بالا برای تابلو برق بسیار حائز اهمیت است. لذا IP تابلوهای برق را با دو روش 1- مدل ساخت بدنه تابلو و 2- تزریق فوم پلی اورتان بروی درب تابلوها می توان بالا برد. در تابلو استیل با گرید 304 به طور تجربی حداقل IP استاندارد 54 باید باشد. در صورتیکه در تابلو استیل با گرید 316 به صورت تجربی حداقل IP  استاندارد را 64 در نظر می گیرند.

در پایان

به استحضار میرسانیم که شرکت ایران پارس الکتریک سازنده انواع تابلو برق از جمله تابلو برق استیل است. که تابلوهای برق استیل برای پروژه های نفت و گاز، پتروشیمی، متناسب با محیط دریا، صنایع بهداشتی و صنایع غذایی و … استفاده می شود.

سوالات متدوال

مواد اصلی تابلوهای برق از چیست؟

سه فلز متداول و اصلی که در محفظه های الکتریکی استفاده می شوند شامل: استیل (فولاد ضد زنگ)، آلومینیوم، و کربن یا فولاد “ملایم” است.

استاندارد IP تابلو برق استیل
استاندارد IP تابلو برق استیل

چرا تابلوهای برق فلزی هستند؟

فلز رسانای الکتریکی مناسبی است که برای کاربردهای حساس به تداخل الکترومغناطیسی یا EMI مهم است. دلیل دیگری که محفظه های فلزی در صنعت ساخت وسایل الکتریکی ارجحیت دارند به دلیل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و محافظت در برابر صداهای خارجی است.

محفظه فولادی چیست؟

جعبه فولادی شامل یک پانل داخلی و سخت‌افزار نصب روی سطح است. لوازم جانبی اختیاری شامل کیت های نصب تیرک و محلول های لوله کشی و تهویه است. محفظه های فولادی اغلب برای حفاظت از EMI و در کاربردهای صنعتی برای تصفیه فاضلاب، تولید نفت و گاز، ساخت و بسیاری موارد دیگر استفاده می شوند.

آیا جعبه های برق فلزی نیاز به اتصال به زمین دارند؟

داشتن یک جعبه فلزی به زمین بسیار مهم است زیرا الکتریسیته را از طریق زمین به جعبه شکن که به زمین نیز متصل است می فرستد. جهش در الکتریسیته، جعبه ای که به زمین متصل نیست، به برق اجازه می دهد تا جایی که می خواهد برود. این چیز خوبی نیست و می تواند باعث برق گرفتگی یا آتش‌سوزی شود.

مطالعه مقاله تابلو برق ساختمان مسکونی از سایت ایران پارس الکتریک

محفظه فولادی ضد زنگ چیست؟

جعبه ها و محفظه های فلزی مقاوم که برای محافظت از تجهیزات الکتریکی حساس در برابر گرد و غبار و رطوبت طراحی شده اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.