بررسی کلی تابلو برق ساختمان مسکونی

بررسی کلی تابلو برق ساختمان مسکونی

خانه های مسکونی می توانند خطرناک‌ترین مکان های الکتریکی را شامل شوند چرا که تعداد زیاد خانه ‌های مسکونی به این معنی است که آتش‌سوزی یا سایر مشکلات ناشی از شیوه‌ های ضعیف سیم‌ کشی و سایر خطاهای الکتریکی خطری جدی برای عموم مردم ایجاد می‌کند.

هنگامی که به خانه جدید خود نقل مکان می کنید، اولین چیزی که روی آن باید تمرکز کنید، سیستم الکتریکی خانه است. خب، کلید مدار نقش مهمی در هر خانه ای دارد. مواقعی وجود دارد که سیم کشی خانه شما جریان زیادی از آن عبور می کند.

اینجا است که مدارشکن به کمک می آید! کاری که مدار شکن انجام می دهد، محافظت از سیستم الکتریکی شما است و هر زمان که مشکل الکتریکی وجود دارد، جریان را قطع کنید تا مشکل برطرف شود. تمام مدارها از طریق تابلو برق مسکونی تغذیه می شوند. کلیدهای مدار با کمک اهرمی که روشن یا خاموش است کنترل می شوند. در ادامه بیشتر به بحث در مورد تابلو برق ساختمان های مسکونی میپردازیم. مطالعه آن را از دست ندهید.

آشنایی با تابلو برق ساختمان های مسکونی و بررسی اجمالی آنها

تابلو برق ساختمان های مسکونی را معمولا در زیرزمین خانه قرار می دهند. کنترل اصلی برق، قطع کننده اصلی در پنل خدمات برق است. اگر باید یک تابلو برق در خانه خود نصب کنید، مهم است که در مورد قسمت های مختلف تابلو برق اطلاعات داشته باشید. در اینجا بخش های مختلف هر نوع تابلو برق را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • قطع کننده مدار

کلیدهای مدار از اجزای حیاتی یک تابلو برق هستند زیرا از آسیب دیدن کل مدار جلوگیری می کنند. وقتی شرایطی وجود دارد که جریان الکتریکی بیش از حد وجود دارد، این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شده که باعث آسیب زدن به کل مدار می شود. قطع کننده مدار با تشخیص جریان زیاد، مدار را قطع می کند و جریان را متوقف می کند. بیشتر کلیدهای مدار از کلید اصلی تشکیل شده اند که می تواند ولتاژ 120-480 ولت را در بیشتر کاربردهای صنعتی تحمل کند.

آشنایی با تابلو برق ساختمان های مسکونی و بررسی اجمالی آنها
تابلو برق ساختمان های مسکونی

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: تابلو برق خازنی

  • مبدل ها

ترانسفورماتورها دستگاه های الکتریکی غیرفعال هستند که عمدتاً برای تغییر ولتاژ AC بین مدارها استفاده می شوند. هم می توانند ولتاژ را افزایش و هم کاهش دهند. این از طریق سیم پیچ های اولیه و ثانویه است که می تواند باعث القای الکترومغناطیسی متقابل شود که امکان انتقال نیرو را بدون تغییر فرکانس فراهم می کند. با تبدیل ولتاژهای ورودی، آنها می توانند به تمام دستگاه های متصل به یک کنترل پنل اجازه استفاده از برق را بدهند. ولتاژ ورودی به طور کلی برای دستگاه های استاندارد بسیار زیاد است و می تواند آسیب برساند. ترانسفورماتورها به کاهش ولتاژ کمک می کنند و محیط کار ایمن را برای کنترل پنل و اپراتورهای آن فراهم می کنند.

  • بلوک های ترمینال

بلوک های ترمینال، بلوک های عایق بندی شده و مدولار هستند که به عنوان نقاط اتصال برای اتصال چندین سیم به یکدیگر عمل می کنند. این می تواند به سازماندهی سیم هایی که از منابع مختلف برای اتصال به سایر دستگاه های الکتریکی می آیند کمک کند. انواع مختلفی از بلوک های ترمینال وجود دارد، اما آنها در بیشتر قسمت ها از یک نوار رسانا و یک جزء گیره تشکیل شده اند.

  • رله ها

رله ها، کلیدهای الکترومغناطیسی هستند که وظیفه باز و بسته کردن مدارها را برای روشن یا خاموش کردن دستگاه دارند. یک رله از یک آهنربای الکتریکی استفاده می کند تا به جریان های کم اجازه دهد تا جریان های بالا را فعال کنند که بسته به نیاز مدار را تغییر می دهد. آنها یکی از مهمترین اجزای یک تابلوی کنترل الکتریکی هستند زیرا امکان کنترل سایر ابزارهای الکتریکی را فراهم می کنند. رله ها عمدتاً برای دستگاه هایی با جریان کم استفاده می شوند.

  • کنتاکتورها

کنتاکتورها شباهت زیادی به رله ها دارند زیرا وظیفه کلیدزنی و کنترل مدارهای الکتریکی را نیز بر عهده دارند. با این حال، چیزی که کنتاکتورها را از رله‌ها متمایز می‌کند، استفاده از آن‌ها برای کاربردها و دستگاه‌ هایی با جریان بالاتر است.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: تابلو برق پلاستیکی

  • سوئیچ های جدا کننده

جداکننده های سوئیچ برای یک محیط کار الکتریکی ایمن بسیار مهم هستند. آنها ویژگی های جدا کننده و سوئیچ بار را ترکیب می کنند. وسایلی هستند که از کنتاکت‌های متحرک تشکیل شده‌ اند که می‌توانند به صورت مکانیکی بسته شوند تا یک مدار تشکیل شود و به طور مکانیکی برای قطع جریان بسته شوند. عملکرد یک قطع کننده سوئیچ این است که جریان های بار را تا حد جریان عادی نامی خود بشکند. آنها تحت شرایط بار می‌سازند و می‌شکنند که ایمنی و انزوا را برای مدارها فراهم می‌کنند و به ویژه برای مدارهای کنترل ماشین مفید هستند. می توانید جداکننده های سوئیچ را در سبک ها و فاکتورهای مختلف پیدا کنید.

  • سیم کشی و کابل

سیم ‌کشی یکی از جنبه‌ های مهم کنترل پنل است زیرا به اتصال همه چیز کمک می‌کند. شکل های مختلفی از سیم کشی در داخل یک کنترل پنل وجود دارد زیرا همه اجزا و دستگاه ها انواع مختلفی از اتصالات را دارند. علاوه بر این، کابل‌ها برای اتصال از صفحه کنترل به سایر دستگاه‌ها مورد نیاز هستند و این کابل ‌ها بسیار ضخیم‌تر از سیم‌ کشی عمومی خواهند بود. در اصل، آنها قلب و روح هر قطعه یا وسیله الکتریکی هستند.

اکنون که در مورد قطعات یک تابلو برق و اجزای تابلو برق مسکونی اطلاعات کسب کردیم، اجازه دهید به تابلوهای برق مختلف موجود نیز نگاهی بیندازیم.

انواع تابلو برق ساختمانی
انواع تابلو برق ساختمانی

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: تابلو برق اضطراری

انواع تابلو برق ساختمانی

1- جعبه فیوز:

در داخل هر واحد ساختمانی و در ورودی آپارتمان نصب می شود. سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

2- تابلو برق عمومی (GP):

در بعضی از ساختمان ها به صورت مجزا استفاده می شود و در اکثر ساختمان ها برای آن باکس مجزا نصب نشده و در داخل تابلو برق کنتورها مقداری فضا برای آن در نظر می گیرند. وظیفه این تابلو برق رسانی به قسمت های مشاعات یا عمومی ساختمان مثل آسانسور، روشنایی راه پله، روشنایی راهرو، حیاط، پشت بام، برق آنتن مرکزی، آیفون، اعلان حریق و هر وسیله برقی دیگری است که تمام اهالی ساختمان در پرداخت هزینه های آن شریک هستند.

3- تابلوی اصلی برق (MDP):

مهمترین تابلو، تابلوی اصلی ساختمان یا تابلو کنتور است. نصب این تابلو نزدیک درب ورودی اصلی ساختمان بوده و کابل اصلی برق ساختمان که توسط اداره برق از تیرهای چراغ برق وارد ساختمان می شود، اول باید وارد این تابلو شده و سپس در بین واحدها و مشاعات ساختمان تقسیم شود.

نصب تابلو برق

هنگامی که می خواهید تابلوهای برق را در ساختمان و یا خانه ی نصب کنید، باید اطمینان حاصل کنید که کار توسط افراد حرفه ای انجام می شود. بنابراین در بهترین حالت، شما باید به سراغ یک برقکار حرفه ای و با تجربه بروید. همچنین خرید تابلو برق از فروشگاه های معتبر فراموش نشود. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که برقکار و فروشنده معتبر خدمات باکیفیت و با قیمتی مقرون به صرفه ارائه خواهند کرد.

مطالعه مقاله بررسی اجزای تابلو برق صنعتی از سایت ایران پارس الکتریک

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.