بررسی اجزای تابلو برق صنعتی

بررسی اجزای تابلو برق صنعتی

پانل های کنترل صنعتی در شکل و اندازه های مختلف به بازار ارائه می شوند و نیاز به جابجایی فردی تخصصی دارند. این تجهیزات الکترونیکی در ولتاژ 600 ولت یا کمتر کار می کنند و از مدارهای قدرت و کنترل تشکیل شده اند. هدف آنها کنترل تجهیزات کارخانه ها و ارائه یک پایگاه عملیاتی واحد برای مهندس کنترل فرآیند تولید است. بسته به استفاده، ICPها به دو صورت باز یا بسته در دسترس هستند.

کلیدی ترین اجزای تابلوهای برق صنعتی

تابلوهای کنترل الکتریکی بخشی جدایی ناپذیر از هر فرآیند تولید خودکار هستند. در یک سطح پایه، پانل های کنترل، دستگاه های الکترونیکی مختلفی را در خود جای می دهند که سیگنال هایی را برای هدایت عملکرد تجهیزات و ماشین ها ارائه می دهند. در حالی که سیستم های کنترل یک جنبه اساسی مهندسی برق هستند، بسیاری از مردم از اجزای کلیدی پنل کنترل مورد نیاز برای عملکرد ایمن و قابل اعتماد آگاه نیستند. اجزای تشکیل دهنده تابلو برق صنعتی عبارتند از:

 • مبدل ها

ترانسفورماتورها ولتاژ AC را بین مدارها کاهش یا افزایش می دهند. یک برنامه معمول برای ترانسفورماتور پانل کنترل صنعتی تبدیل 480 ولت AC ورودی به 120 ولت AC است تا سایر دستگاه های کنترل پنل بتوانند از آن استفاده کنند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو برق

 • منبع تغذیه

منبع تغذیه ولتاژ جریان متناوب (AC) را به ولتاژ جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند. در یک کنترل پنل، منبع تغذیه معمولاً 480 ولت AC یا 120 ولت AC را به 24 ولت DC تبدیل می کند.

 • قطع کننده مدار

کلیدهای مدار با تشخیص جریان الکتریسیته اضافی و باز کردن یا شکستن مدار برای توقف جریان، از آسیب دیدن مدار الکتریکی محافظت می کنند.

اجزای تشکیل دهنده یک تابلو برق صنعتی
اجزای تابلو برق صنعتی
 • سوئیچ ها

در حالی که یک سوئیچ قطع می‌تواند در سبک ‌ها و شکل‌ های مختلفی تولید شود، هدف کلی این است که پانل کنترل را به طور کامل از منبع برق آن جدا کنید. یکی از کاربردهای رایج کلید قطع، قطع برق کنترل پنل برای تکمیل تعمیرات یا نگهداری و همچنین برای توقف های اضطراری است.

 • بلوک های ترمینال

بلوک های ترمینال نقاط اتصالی هستند که می توانند دو یا چند سیم را به یکدیگر متصل کنند. این امکان وجود دارد که بلوک های ترمینال را در یک نوار کنار هم قرار دهید تا برق را از یک منبع به دستگاه های مختلف در پانل کنترل هدایت کنید.

 • رله ها

رله یک کلید الکترونیکی یا مغناطیسی است که برای روشن یا خاموش کردن یک دستگاه، تماس را برقرار یا قطع می کند. رله ها معمولاً به جریان های کم اجازه می دهند تا جریان های بالاتر را فعال کنند. رله می تواند این فعال سازی را با هدایت جریان کمتر به جریان در مدار ورودی و فعال کردن آهنربای الکتریکی انجام دهد. سپس مغناطیس الکتریکی شارژ شده مدار خروجی را بسته می کند و اجازه می دهد جریان بالاتری از مدار خروجی عبور کند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: iranparselectric.com

 • کنتاکتورها

مشابه رله، یک کنتاکتور جریان الکتریکی را روشن یا خاموش می کند. تفاوت اصلی بین کنتاکتور و رله در این است که کنتاکتورها معمولاً بزرگتر هستند و در کاربردهایی با جریان بیشتر استفاده می شوند، جایی که رله برای جریان های کمتر است. یک مورد معمول استفاده از کنتاکتورها برای کنترل موتورهای الکتریکی است که اغلب دارای بار جریان بالا هستند.

 • رله اضافه بار

یک رله اضافه بار از موتورهای الکتریکی در برابر گرمای بیش از حد محافظت می کند و از کشیدن آمپر بیشتر از مقدار بار اضافی توسط موتور جلوگیری می کند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مدار موتور توسط یک قطع کننده مدار با حد آمپر بالاتر از میزان بار کامل موتور محافظت می شود. رله اضافه بار از موتور با باز کردن مدار محافظت می کند زمانی که جریان 115٪ تا 125٪ از امتیاز بار کامل موتور می شود.

 • فیوزها

فیوز یک وسیله ایمنی است که مدار الکتریکی را از بارگذاری بیش از حد توسط جریان بسیار زیاد محافظت می کند. هنگامی که یک فیوز کار کرد، به یک مدار باز تبدیل می شود و باید آن را تعویض کنید.

 • درایوهای موتور

در حالی که انواع مختلفی از درایوهای موتور وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را انجام می دهند، عملکرد کلی این است که یک موتور متصل را راه اندازی کند. درایوهای متداول موتور مورد استفاده در کنترل پنل ها شامل VFD ها، سروو درایوها و سافت استارترها هستند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: تابلو برق روکار

کلیدی ترین اجزای تابلوهای برق صنعتی
اجزای تابلوهای برق صنعتی
 • استارت موتور

استارت موتور وسیله ای است که یک کنتاکتور و یک رله اضافه بار را برای کنترل خروجی الکتریکی از موتور در هنگام راه اندازی و همچنین محافظت از اضافه بار در هنگام کار موتور را ترکیب می کند. استارت موتور اغلب دارای یک مجموعه مدولار و یک کلید روشن و خاموش دستی است.

 • کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC)

یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی یا PLC یک کامپیوتر صنعتی است که به طور خاص برای کنترل فرآیندهای تولید، مانند جابجایی تجهیزات و ماشین آلات در خط مونتاژ طراحی شده است. PLCها با استفاده از یک زبان کامپیوتری خاص برنامه ریزی می شوند و برای کار در شرایط کارخانه ای طراحی شده اند که ممکن است شامل سطوح بالای نویز و ارتعاش باشند. برای کنترل تجهیزات و فرآیندها،PLC ها وضعیت ورودی های حسگر را برای کنترل خروجی ها مانند موتورها، نمایشگرهای HMI، سوپاپ ها، چراغ ها و شیر برقی کنترل می کنند.

 • سوئیچ اترنت

یک سوئیچ اترنت صنعتی امکان برقراری ارتباط بین دستگاه های داخل کنترل پنل مانند PLC ها، VFD ها و HMI ها و همچنین دستگاه های تحت شبکه خارج از پنل مانند سایر کنترل پنل ها، سیستم های SCADA یا سیستم های اطلاعاتی را فراهم می کند.

مطالعه مقاله معرفی تابلو برق بارانی از سایت ایران پارس الکتریک

در نهایت

تابلوهای کنترل صنعتی را به عنوان مجموعه ای از دو یا چند جزء مدار قدرت، اجزای مدار کنترل یا هر ترکیبی از اجزای مدار قدرت و کنترل تعریف کرده و می شناسند. این قطعات معمولاً سوئیچ ها، بلوک های ترمینال، کنتاکتورها، درایوهای موتور، ترانسفورماتورها، دستگاه های محافظ جریان اضافه و … را در خود جا می دهند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.