نوسازی تابلو برق صنعتی چیست و مزیت‌های آن

نوسازی تابلو برق صنعتی چیست و مزیت‌های آن

نوسازی تابلو برق صنعتی مزیت‌های مهم و زیادی خواهد داشت که می‌توانید کنترل و پایش سیستم برق یک ساختمان، مجموعه و یا بخشی را به شکل بهتری، بهینه‌سازی و مدیریت کنید. البته این کار نیاز به دانش تخصصی و فنی بالایی دارد و از عهده هرکسی برنمی‌آید. در صورتی که بتوانید تابلو برق خود را در زمان معین به‌روزرسانی کنید، از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

عملکرد مناسب تجهیزات توزیع برق، برای اطمینان از تداوم خدمات یک مرکز بسیار مهم است. نوسازی تابلوهای برق قدیمی راه‌حلی مقرون‌به‌صرفه برای افزایش طول عمر آنها و درعین‌حال تضمین تداوم خدمات، قابلیت اطمینان و سطح بالایی از امنیت بدون نیاز به تعویض کل نصب است. افزایش هزینه‌ها، مشکلات بزرگ در تجهیزات الکتریکی، اتصال به زمین و موارد این‌چنینی، شما را پس از مدتی مجبور خواهد کرد که عملیات تعمیر و نوسازی تابلو برق را انجام دهید، پس چه‌بهتر که در زمانی منطقی‌تر، این کار را با تشخیص زودهنگام، بهتر به وقوع رسانده و ساختمانی را از یک خطر مهلک نجات دهید.

تابلوی برق چیست؟

تابلو برق در خانه شما اغلب به‌عنوان “هاب مرکزی” برق شناخته می‌شود و ویژگی‌های مهمی دارد. تابلوی برق از طریق مدارهای زیادی در خانه شما برق چراغ‌ها، پریزها، لوازم‌خانگی، تهویه‌مطبوع و استخر شما را تأمین می‌کند. تمام برق خانه شما را می‌توان از طریق تابلو برق قطع و وصل کرد.

گاهی اوقات به آن جعبه‌فیوز، جعبه‌کنتور، جعبه شکن یا جعبه برق می‌گویند، وقتی کار مهمی که تابلوی برق شما دارد را درک می‌کنید، متوجه می‌شوید که ایمن و سازگار نگه‌داشتن آن چقدر حیاتی است.

چرا باید تابلوی برق خود را ایمن نگه دارید

مصرف برق خانگی در طول سال‌ها با وسایل برقی بی‌پایان، ویژگی‌های خانه هوشمند و سایر ابزارهای ما افزایش‌یافته است. علاوه بر این مالکان، صاحبخانه‌ها و مستأجران در یک مجموعه و یا ساختمان و شرکت باید بدانند که نوسازی تابلو برق صنعتی، بخش مهمی از وظیفه آن‌ها در قبال حفظ سلامتی ساختمان است.

تابلوی برق خود را ایمن نگه دارید

خطرات تابلو برق قدیمی ترسناک است؛ فیوزها و کلیدهای مدار قدیمی مسئول بسیاری از آتش‌سوزی‌های برق خانگی هستند و ممکن است سوئیچ‌های ایمنی لازم برای محافظت از خانواده خود در برابر شوک الکتریکی را نداشته باشید.

مدرن‌سازی و قیمت تابلو برق صنعتی

در پروژه‌های ساختمانی، عمرانی و تجاری موضوع مهمی وجود دارد: هزینه! قیمت تابلو برق صنعتی عمدتاً بالاست و بسیاری ترجیح می‌دهند که جلوی این هزینه‌ها را با عدم تعویض و نوسازی آن بگیرند؛ اما باید بدانید که پروژه‌های نوسازی تابلو برق برخلاف باور عموم، می‌توانند یک نیاز اساسی و جدی باشند.

نوسازی تابلو برق صنعتی می‌تواند توسط یک تکنسین یا یک شرکت برق انجام شود.

مزایای مهم نوسازی تابلو برق صنعتی

در صورتی که بتوانید تابلو برق خود را در زمان معین نوسازی کنید، با مزیت‌ها و ویژگی‌های مثبت زیادی مواجه می‌شوید.

کاهش مصرف برق

یکی از  مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود افراد و مدیران پروژه‌ها به سمت نوسازی تابلو برق صنعتی منعطف شوند، کم‌تر شدن مصرف و هزینه خواهد بود. جالب است بدانید که این کنترل میزان مصرف بین 40 تا 50 درصد خواهد بود. تجهیزات برقی پس از مدتی دچار فرسودگی می‌شوند و در نتیجه می‌توان انتظار داشت که در درازمدت، آسیب‌های زیادی به مدارها، جریان‌های ورودی و… می‌زنند؛ حتی گاهی موجب افت ولتاژ می‌شوند. به همین دلیل است که می‌توان با نوسازی تابلوهای برق صنعتی، مصرف انرژی را کاهش داد.

افزایش طول عمر تجهیزات و مدار

نوسازی تابلو برق صنعتی باعث می شود که بتوانید طول عمر قطعاتی که سالم هستند یا دامنه عمر وسیعی دارند را گسترش دهید. این امر کاملاً طبیعی است که یک‌سری قطعات پس از دوره‌ای از زمان، منسوخ می‌شوند. تعویض آن‌ها هم عملکرد کل تابلو را بهتر می‌کند و هم جلوی عوض‌کردن کل تابلو با هزینه بالا را نیز می‌گیرد. به طور مثال برخی از این قطعات تا 10 سال عمر دارند، مانند تابلو برق خازنی، در صورتی که دیگر تجهیزات را می‌توانید حتی تا بیش از آن نیز استفاده کنید.

در نتیجه اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم کاهش هزینه نوسازی تابلو برق یکی از مهم‌ترین اهداف استفاده از آن است.

تعمیر سریع‌تر قطعات مختلف

در برخی موارد لازم نیست که حتماً قطعه توسط شما تعویض گردد، می‌توانید با هزینه به‌مراتب کم‌تر آن‌ها را تعمیر کنید. یکی از مزیت‌های مهم نوسازی تابلو برق صنعتی، امکان تعمیرات سریع خواهد بود. در این صورت شما تا 50 درصد در کنترل هزینه‌ها منعطف‌تر خواهید بود.

عدم بروز مشکلاتی مانند ازکارافتادگی قطعات

در برخی موارد مشکل در تابلوها، یکی از قطعات و یا حتی بخشی کوچک از سیستم می‌تواند سبب خراب‌شدن کل تابلو شود که این هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد. در یک جلسه می‌توانید به‌راحتی آن را مدیریت کنید و قطعاً تعمیرات بهتر از تعویض کل قطعات یا کل مدارها و بردها خواهد بود. در این صورت شما می‌توانید جلوی مشکلات بیشتر را نیز بگیرید.

کنترل روی واحدهای مهندسی

در بخش کنترل تابلوهای صنعتی، مدیریت مشکلات و ایرادات موضوع مهمی است. تا زمانی که تجهیزات نوسازی نشوند، امکان کنترل روی سیستم برق وجود ندارد. در نتیجه تابلوی برق شما نیز معمولاً قابل‌استفاده نبوده و شما باید منتظر بمانید تا عملیات تعمیر و نوسازی صورت گیرد.

نوسازی تابلو برق ها
نوسازی تابلو برق ها

کم‌تر شدن زمان انجام پروژه‌ها

انجام نوسازی تابلو برق صنعتی باعث می شود که پروژه شما با سرعت بالاتری پیش برود؛ البته که تعمیر یک پلتفرم که مشکلات زیادی دارد، علاوه بر این که مدت بیشتری طول می‌کشد، حتی باعث می شود که در بسیار از موارد، نتوان عیب‌یابی را درست و به جا انجام داد.

نشانه‌های ایراد و مشکل در تابلو برق صنعتی

برخی از علائم نشان‌دهنده وجود دارد که ممکن است نشان دهد تابلوی برق شما تحت‌فشار است، اما علائم ظریفی نیز وجود دارد که ممکن است متوجه آنها نشوید. همچنین اقداماتی وجود دارد که ممکن است انجام دهید؛ مانند بازسازی، اجاره یا فروش خانه خود که باعث الزام قانونی برای به‌روزرسانی تابلوی برق شما می شود.

خرابی سیستم و قطع برق

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های مشکل تابلو برق، قطع برق قطع‌کننده مدار است که منجر به قطع برق مدار خاصی در خانه شما می‌شود. یکی دیگر از علائم سوسوزدن چراغ‌ها است یا ممکن است وسایل شما اتصال کوتاه داشته باشند که به این معنی است که جریان الکتریکی اضافی وجود دارد که می‌تواند به دستگاه شما آسیب برساند. یک برق‌کار می‌تواند علت مشکل را تشخیص دهد و تشخیص دهد که آیا تغییر در تابلوی برق شما بخشی از راه‌حل است یا خیر.

سوئیچ ایمنی نداشته باشید

اگر مشکلی به دلیل اتصال کوتاه، اضافه‌بار مدار یا خطا در دستگاه تشخیص داده شود، یک کلید ایمنی (همچنین به‌عنوان RCD شناخته می‌شود) بلافاصله برق را (در 0.03 ثانیه) قطع می‌کند تا از شوک الکتریکی جلوگیری کند.

اگر تابلوی برق شما فاقد سوئیچ ایمنی باشد، جان خانواده خود را به خطر می‌اندازید. حتی اگر طبق قانون هنوز ملزم به نصب سوئیچ ایمنی نیستید، خیالتان راحت باشد که خانه شما ایمن است.

تابلوی برق شما هنوز فیوز قدیمی دارد

فیوزهای سرامیکی قدیمی هستند و نشانگر این است که سیستم الکتریکی شما در خطر است. تابلوهای برق و فیوزهای قدیمی عامل آتش‌سوزی هستند، بنابراین اگر فیوزهای قدیمی دارید، حتماً ارتقاء تابلو را در بالای لیست کارهای خود قرار دهید.

استفاده از تجهیزات جدیدتر

در برخی موارد ممکن است شما از پمپ‌ها، لامپ‌های حرارتی، ماشین‌ها و یا تجهیزات صوتی جدیدی استفاده کرده باشید که نیاز به کنترل مداوم برق دارند، در صورتی که از سیستم‌های جدید استفاده کنید، به طبع یک تابلو برق صنعتی قدیمی می‌تواند برای شما عامل مشکل باشد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که تابلو برق خود را نیز تعویض و به‌روزرسانی کنید؛ در این صورت ایمنی و عملکرد کلی بهینه‌تر خواهد شد.

نوسازی

تابلوی برق شما برای رفع نیازهای برق خانه اصلی شما طراحی شده است. اگر بازسازی کنید و اتاق‌های بیشتری را اضافه کنید و در نتیجه چراغ‌ها، پاورپوینت‌ها و وسایل بیشتری به دست آورید، نیازهای الکتریکی خانه شما پیچیده‌تر می‌شود. همین‌طور بر اساس قوانینی که سازمان توانیر ایران نیز از سال 2018 میلادی تاکنون از آن پشتیبانی می‌کند، اگر یک بازسازی قابل‌توجه در خانه خود انجام دهید، باید سوئیچ‌های ایمنی کافی را نصب کنید. اینها در تابلوی برق شما مدیریت می‌شوند و ممکن است نیاز به ارتقاء تابلو را ایجاد کنند.

هزینه نوسازی تابلو برق صنعتی چقدر است؟

در این مقاله در خصوص اهمیت نوسازی تابلو برق صنعتی و مزیت‌های آن صحبت کردیم و به این موضوع اشاره داشتیم که در صورت عدم انجام این کار، خطرات زیادی می‌تواند یک مجموعه را تهدید کرده و یا نقص‌هایی که کم‌کم خودشان را نشان می‌دهند، هزینه‌های بیشتری را روی دست صاحبان پروژه‌ها می‌گذارند.

در مورد هزینه نوسازی تابلوهای برق نیز همیشه سؤال می‌شود و در پاسخ به این موضوع، ما همیشه به این مسئله اشاره می‌کنیم که هزینه‌ها را هیچ‌وقت نمی‌توان صرفاً در قالب یک مقاله بیان کرد؛ در واقع محل قرارگیری تابلو برق، تعداد مدارهای موجود در آن، نیاز به تعویض جعبه کنترل به‌صورت کامل، استفاده از تجهیزات خاص و… از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند روی هزینه تأثیر بگذارد.

مطالعه مقاله بررسی اجزای تابلو برق صنعتی در ایران پارس الکتریک

علاوه بر قیمت قطعات تابلو برق صنعتی، شما باید مسئله دستمزد تکنسین را نیز در نظر بگیرید، شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف برای انجام این پروژه‌ها، هزینه‌های متفاوت و مشخصی را بر اساس نرخ حاشیه سود در نظر می‌گیرند که البته انجام آن به شکل استاندارد و مطمئن اهمیت زیادی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.