بررسی کلی تابلو برق پلاستیکی(پلی کربنات)

بررسی کلی تابلو برق پلاستیکی(پلی کربنات)

تابلو برق پلاستیکی یکی از محصولات نسبتاً جدید موجود در بازار الکترونیک است که در محیط‌های صنعتی، مسکونی و اداری و ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. اساساً وظیفه تابلو برق‌ها مدیریت سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی و ساماندهی آن‌ها است. این تابلو برق‌ها بر اساس دسته‌بندی‌های خاصی عرضه می‌شوند و هرکدام مشخصه‌ها و امکانات فنی منحصر به خود را دارند.

پلاستیک، پلی‌کربنات و مشتقات آن در حال حاضر از جمله محبوب‌ترین متریال‌ها برای ساخت انواع محصولات حوزه برق و الکترونیک هستند. البته به شرطی که در شرایط حرارت و برودت قرار نگیرند. چون به‌هرحال پلاستیک در دمای بالای 60 درجه سانتی‌گراد کم‌کم دچار تخریب و در دمای 100 درجه حتی ذوب هم می‌شود. تابلو برق‌های پلاستیکی از ترکیباتی مانند ترموپلاستیک و الیاف سبک کربن هم ساخته می‌شوند. در بیان تفاوت تابلو برق فلزی و پلاستیکی در درجه اول باید به این مسئله اشاره کنیم که مقایسه اساسی دو محصول هیچ‌گاه درست نیست. بلکه هرکدام در یک حوزه خاص کاربرد دارند و در برخی موارد هم از هر دو متریال در کنار هم استفاده خواهد شد. چون تابلو برق پلی‌کربنات و فلزی هرکدام مزیت‌های منحصر به خود را دارند. در ادامه در خصوص ویژگی‌های تابلو برق پلاستیکی صحبت خواهیم کرد.

تابلو برق پلاستیکی پلی‌کربنات چیست؟

تابلو برق پلاستیکی یا پلی‌کربنات بر پایه متریال Polycarbonate ساخته می‌شود. در مقابل البته ممکن است در بازار با محصولات ABS هم مواجه شوید که تفاوت زیادی با نمونه‌ای دارند که ما به شما معرفی خواهیم کرد. از این تابلو برق در محیط‌های باز استفاده نخواهد شد، چون بر اساس چیزی که ذکر شد، اشعه و حرارت خورشید می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی و شکنندگی شود. تابلو برق‌های پلاستیکی برخلاف متریال‌های فلزی، برای استفاده در محیط‌های داخلی گزینه مناسبی هستند. البته باید به این مسئله دقت داشته باشید که عمدتاً بنا به قیمت کم‌تر انتخاب می‌شوند و مقاومت بالایی در مقابل حریق و آتش ندارند.

ویژگی‌های مهم تابلو برق پلی‌کربنات

همیشه در توسعه میدان‌ها برقی یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید مورد بررسی قرار گیرد، مزیت‌ها و امتیازات محصول بر پایه قیمت آن است. وقتی در مورد حوزه کاربرد تابلو برق پلاستیکی صحبت می‌کنیم. این مزیت‌ها کاملاً غالب هستند.

 • دوام فنی و استحکام فوق‌العاده بالا در مقابل تغییرات آب‌وهوایی و محیط خورنده و شیمایی
 • محافظت از سیستم‌های الکتریکی در مقابل گردوغبار، آب و رطوبت
 • عایق حرارتی برای جلوگیری از ورود اشعه‌های ماورای بنفش
 • عایق الکتریکی برای عدم ایجاد اتصال به زمین و بدنه
 • وجود خاصیت عایق و نارسایی الکتریکی که باعث می‌شود افراد حین استفاده از تجهیزات دچار برق‌گرفتگی نشوند
 • مقاومت در مقابل الکتریسیته ساکن
 • قیمت متریال پلاستیک با بهترین ماده به‌مراتب از انواع فلزی و استیل ارزان‌تر است.
 • در دو مدل نما دار و مات عرضه می‌شود که در محیط‌های داخلی و بیرونی به تفکیک نیاز نصب می‌شوند.
انواع تابلو برق پلاستیکی موجود در بازار (بر اساس کاربرد)
انواع تابلو برق پلاستیکی

از جمله کلیدی‌ترین و اساسی‌ترین مزیت‌های تابلو برق پلاستیکی است. البته تابلو برق پلی‌کربنات در حین اتصالی هم یک مزیت مهم دارد، موجب جلوگیری از ایجاد اختلال و انتشار جریان به فضای بیرون می‌شود. درصورتی‌که اگر شما در شرایط جریان الکتریسیته ساکن در بدن، یک متریال فلزی را لمسی کنید، ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوید.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو برق استیل

انواع تابلو برق پلاستیکی موجود در بازار (بر اساس کاربرد)

یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های انواع تابلو برق پلی‌کربنات، بر مبنای کارکرد و حوزه استفاده از آن‌ها خواهد بود. به‌طورکلی کاربرد تابلو برق پلی‌کربنات به:

 • استفاده در تابلوهای برقی ساختمانی و صنعتی
 • فرمان موتور و روتور
 • PLC و نصب ماشین‌های کنترلی
 • مارشالینگ
 • تابلو برق‌های تک و سه‌فاز صنعتی و کارگاهی
 • تابلو برق بانک مخزنی یا ضریب قدرتی

تقسیم‌بندی می‌شود. برای این که در یک محیط پایه الکتریکی، ایمنی یک تابلوی برق بیشتر شود. گاهی ممکن است بخشی از آن که بیشتر در تماس کاربر و اپراتور خواهد بود، پلاستیکی کار شود. اما بخش اصلی این متریال فلز است. از بار کنترل هم برای افزایش ایمنی در حین استفاده از تابلو برق پلاستیکی استفاده می‌شود. در این صورت و حین ایجاد اضافه‌بار، جریان دریافت و باعث می‌شود که هیچ آسیبی به تجهیزات داخلی وارد نگردد.

روش‌های نصب تابلو برق پلی‌کربنات

روش نصب تابلو برقی پلاستیکی اساساً به دو شکل انجام خواهد شد. در روش اول از پیچ‌ومهره‌های بزرگ استفاده شده و روش دوم نیز بر مبنای نصب خارجی و روی استند خواهد بود. البته که اصلی‌ترین مزیت روش‌های نصب تابلوهای پلاستیکی سهولت آن‌ها است. از لحاظ نوع ساخت تابلو برق درب مات و شفاف هم شما می‌توانید یکی از گزینه‌ها را بر حسب نیاز خود انتخاب کنید. درب مات در نصب سیستم‌های توکار بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. همین‌طور برای نصب تابلو برق به‌صورت روکار از تابلوهای درب شفاف استفاده خواهد شد که به‌طورکلی قیمت بالایی هم ندارند.

مزیت‌های تابلو برق پلاستیک

تابلوهای برق پلاستیک مزیت‌های مهم زیادی دارند که باعث شده این روزها بیشتر در حوزه‌های نصب تجهیزات الکتریکی ساختمانی و کارگاهی مورداستفاده قرار بگیرند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: تابلو برق طرح ریتال

به‌طورکلی انواع تابلوهای برق پلاستیکی موجب:

 • مدیریت منعطف‌تر و بهتر تجهیزات برقی و دسترسی آسان به تابلوهای برق مرکزی
 • دسته‌بندی و مرتب‌سازی کابل‌ها و بخش‌های الکتریکی مانند مدارها
 • افزایش ایمنی در محیط کار و جلوگیری از بروز اختلالات و نوسان‌ها
 • عدم ورود نیروی الکتریسیته به افرادی که در تماس با این سیستم هستند
مزیت‌های تابلو برق پلاستیک
تابلو برق پلاستیک

می‌شوند. تابلوهای برق پلاستیکی همین‌طور یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شرکت‌هایی هستند که تجهیزات برقی زیادی دارند و تماس کاربر و اپراتور با این تجهیزات هم زیاد است.

مقایسه تابلو برق فلزی و پلاستیکی

یکی دیگر از موضوعاتی که همواره برای توسعه‌دهندگان سیستم‌های برقی اهمیت دارد و به دنبال بررسی‌های دقیق در این زمینه هستند، وجوه تمایز بین تابلو برق پلی‌کربنات و پلاستیک خواهد بود. معمولاً اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مزیت تابلوهای برق پلاستیکی که در درجه اول موجب انتخاب آن‌ها می‌شود، قیمت است. تابلو برق پلاستیکی به‌مراتب نسبت به  فلزی ارزان‌تر است. ضمن این که برای محیط‌هایی که احتمال خوردگی و اکسید فلز در آن‌ها بالا است بهترین انتخاب خواهند بود. جنوب و شمال کشور بیشتر مستعد بروز این اختلال در سیستم‌های جریان برق هستند. تابلوهای برق فلزی اما در مقابل در برابر حرارت، ضربات، آتش‌سوزی و… به‌مراتب مقاوم‌تر هستند و به‌طورکلی برای محیط‌های بیرونی بسیار مناسب هستند.

حتماً در بحث خرید تابلو برق پلاستیکی به سراغ برندها و فروشگاه‌هایی بروید که در مورد محصول به شما تضمین کیفیت می‌دهند و متریال پایه و مواد فراوری تابلو برق هم کاملاً مشخص است. لازم است که شرکت تولیدکننده مجوزهای لازم برای عرضه این محصول را هم دریافت کرده باشد. برخی شرکت‌ها نیز گواهی‌های بین‌المللی را نیز برای هر محصولی که تولید می‌کنند دریافت خواهند کرد.

جمع‌بندی نهایی

درصورتی‌که قصد خرید تابلو برق پلاستیکی یا پلی‌کربنات را دارید، حتماً به کیفیت و اصالت محصول هم توجه کنید. به‌هرحال پلاستیک تولیدی یک شرکت با مجموعه دیگر متفاوت است. گاهی وجود ناخالصی‌ها و یا متریال‌های درجه چند باعث می‌شود که در نهایت شما متوجه بسیاری از تفاوت‌ها نشوید و صرفاً به قیمت محصول توجه کنید. به‌طورکلی هم قیمت تابلو برق پلاستیکی پایین است و انتظار نمی‌رود که شرکتی بابت انتخابی بهتر یا جنس قوی‌تر، از شما هزینه بالاتری دریافت کند.

تابلوهای برق پلاستیکی همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، ممکن است از ترکیب رزین، الیاف کربن، ABS، ترموپلاستیک و یا هر چیز دیگری هم ساخته شوند. اما در بین عموم مردم با نام تابلو پلاستیکی شناخته می‌شوند. با این که مشتقات ساخت آن‌ها از پایه با هم متفاوت است. اگر نیاز به یک تابلو برق سبک برای محیط‌های داخلی دارید که هزینه زیادی نداشته و از طرفی مقاومت لازم در مقابل اکسید و خوردگی را داشته باشد، این محصول در حال حاضر یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها است.

مطالعه مقاله بررسی کلی تابلو برق استیل از سایت ایران پارس الکتریک

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.