بررسی کلی تابلو برق خازنی

بررسی کلی تابلو برق خازنی

مطئناً همه ما در خانه ها کنتور برق را دیده ایم و با آن آشنایی داریم. حال تابلو برق همان کنتور برق داخل منازل است ولی در ابعاد بزرگتر برای مکان های بزرگتر مثل کارخانه ها، ادارات، بیمارستان ها و … چرا که کنتور نمیتواند جوابگوی ورودی برق برای این مکان ها باشد بنابراین جهت مدیریت، ارتقاء و کنترل و حفاظت از تابلو برق استفاده میکنند. تابلو برق در انواع متنوعی طراحی و تولید و روانه بازار میشود. در اینجا قصد داریم شما را با تابلو برق خازنی که یکی از انواع تابلو برق است آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید…

آیا چیزی درباره تابلو برق خازنی میدانید؟

تابلو برق خازنی؛ از پرکاربردترین تجهیزات در حوزه الکترونیک است که با نام تابلو بانک خازنی نیز شناخته میشود. برای شناخت بیشتر بهتر است با مفهوم بانک خازنی آشنا شوید: (مجموعه‌ای از خازن‌ها که در کنار یکدیگر با توان­های مختلف قرارگرفته‌اند). این خازن‌ها جهت اصلاح ضریب توان شبکه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. از این نوع تابلوها در مراکز و مجتمع های صنعتی، کارخانه های بزرگ و … بهره میبرند.

 

آیا چیزی درباره تابلو برق خازنی میدانید؟
تابلو بانک خازنی

 

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو بانک خازنی

تابلو بانک خازنی متشکل از تجهیزات و قطعات زیر است:

خازن ها: برای اصلاح ضریب قدرت.

کنتاکتور: برای اتصال خازن ها در مدار و کنترل اتوماتیک.

فیوزها: برای حفاظت در مقابل جریان اضافه و اتصال کوتاه.

فیوز (کلید اصلی): برای حفاظت کل مدار قدرت بانک خازن.

رگلاتور: برای کنترل مدار فرمان کنتاکتورها و یا وارد نمودن هوشمند خازن ها در مدار.

به طور کلی هر تابلو برق خازنی از یک ورودی برق سه فاز که به کلید اصلی متصل میشود و کلید اصلی، سه فاز را توسط شینه مسی به فیوز ها انتقال میدهد، تشکیل شده است. هر فیوز، برق تغذیه هر کنتاکتور و در نتیجه خازن را تامین میکند که به این مجموعه، یک پله خازنی میگویند. رگلاتور نیز مقدار خازن مورد نیاز را با استفاده از یک ترانس جریان که بر روی خط اصلی مصرف کننده ها قرار دارد، تشخیص داده و با تحریک کنتاکتور، خازن ها را وارد مدار می کند.

مهمترین مزایای استفاده از تابلوهای بانک خازنی چیست؟

تابلو برق خازنی؛ مجموعه ای است که از آن برای جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت استفاده میکنند. در کنار این مورد میتوان به دیگر موارد استفاده از آن اشاره نمود که عبارتند از:مقرون به صرفه بودن آنها که باعث میشود نصب آنها در محیط های صنعتی بسیار الزامی باشد.

 

مهمترین مزایای استفاده از تابلوهای بانک خازنی چیست؟
مزایای تابلو بانک خازنی

 

باعث کاهش افت ولتاژ میشوند. زیرا خازن ها با خنثی كردن جريان پيش فاز عناصر القایی، باعث کم شدن جریان مصرفی و در نتیجه كم شدن تلفات در سيم ها و كاهش افت ولتاژ در سيم ها خواهد شد.

باعث کاهش بيش از نيمی از هزينه قبوض برق خواهند شد. یعنی در صورت عدم استفاده از تابلوهای بانك خازنی، كنتور راكتيو اداره برق علاوه بر اینکه كنتور اكتيو را به صورت جداگانه حساب می کند که هزینه برق را نیز محاسبه خواهد کرد.

با استفاده از تابلو برق خازنی میتوانید به طور چشمگیری ضریب قدرت را بهبود ببخشید. منظور از ضریب قدرت یک دستگاه الکتریکی مقداری از انرژی راکتیو است که دستگاه از آن استفاده می کند. تابلوهای بانک خازنی دارای قابلیت تنظیم و ثابت نگه داشتن ولتاژ هستند به همین دلیل از رسیدن خسارت به دستگاه های مورد نظر به طور قابل توجهی جلوگیری می کنند.

مشاهده محصولات ایران پارس الکتریک: قیمت تابلو برق

معرفی انواع تابلو برق خازنی

بانک های خازنی در دو نوع ثابت و اتوماتیک در صنعت برق کاربرد دارند. هدف اصلی هر دو نوع بانک خازنی، جبران توان راکتیو و افزایش ضریب قدرت (ضریب توان) در شبکه های توزیع فشار ضعیف است.

  • تابلوهای بانک خازنی نوع ثابت: به شکل مکعب مستطیل و در بدنه های فولادی، به صورت سه فاز در ولتاژها و توان های مختلف ساخته می گردند. می توان این نوع تابلو را بر روی الکتروموتورها، ترانسفورماتورها، پمپ چاه های کشاورزی، مراکز صنعتی و … به شکل گروهی یا انفرادی نصب و استفاده کرد.
  • تابلو بانک خازنی نوع اتوماتیک: از این مدل در کارخانه های بزرگ و کوچک، مجتمع های اداری، تجاری، بیمارستان ها و… استفاده میگردد که در توان های راکتیو مختلف و متناسب با نیاز مشتری طراحی و تولید می شوند. دارای یک رگولاتور هوشمند هستند که می توانند به وسیله ی آن مقادیر، شکل موج و اختلافات زمانی بین ولتاژ و جریان را اندازه گیری کرده تا خازن مورد نیاز مشخص شده و وارد شبکه شود.

 

معرفی انواع تابلو برق خازنی
معرفی انواع تابلو برق خازنی

 

این نکته را هم بخاطر بسپارید که برای اتصال بانک خازنی اتوماتیک، باید پله بندی های مناسب را برای اتصال بانک خازنی به شبکه مصرف کننده ایجاد کنیم تا با فرمان رگولاتور به کنتاکتورهای خازنی، بانک خازنی شروع به کار کند و توان راکتیو ذخیره شده، وارد مدار یا شبکه ی سیستم شود.

جمع بندی

به طور کلی باید گفت که تابلو برق دستگاهی است که بر میزان جریان و نوسانات الکترونیکی نظارت کرده و برق ورودی به وسایل الکتریکی را کنترل می‌کند. این دستگاه‌ها انواع متفاوتی دارند و با توجه به شرایط محیطی، حفاظتی و فضای لازم جهت نصب، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالعه مقاله بررسی تابلو برق ایستاده از سایت ایران پارس الکتریک

در این مطلب سعی کردیم شما را با تابلو برق خازنی و انواع آن آشنا کنیم و امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات کافی را به دست آورید. همچنین بسته به هدف و نیاز شما مشتریان گرامی، مجموعه ایران پارس الکتریک سعی بر آن دارد تا بهترین برندها از تجهیزات الکترونیکی نظیر سیم، کابل و تابلو برق از جمله تابلو بانک خازنی را با قیمت مناسب و بهترین کیفیت برای شما فراهم آورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.