10 روش مهم نگهداری از تابلو برق های صنعتی

10 روش مهم نگهداری از تابلو برق های صنعتی

همانطور که میدانید تابلوهای برق صنعتی؛ محفظه هایی فلزی یا غیر فلزی هستند که محلی برای نصب تجهیزات و ارتباط الکتریکی توسط هادی ها بوده که باعث بهره برداری از محفظه می شوند. به طور کلی میتوان گفت: هر جا که بحث بهره برداری انرژی الکتریکی در تولید، انتقال و توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی و کنترل تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی مطرح باشد، وجود تابلوهای برق الزامی است.

حال پس از نصب و زیر بار قرار گرفتن تابلو برق در پروژه ها، ممکن است به مرور زمان برخی تجهیزات تابلو برق نیاز به سرویس و نگهداری داشته باشند چرا که نباید انتظار داشته باشیم تجهیزات و سیستم های توزیع قدرت بی وقفه و بدون مشکل کار کنند. بنابراین شما می توانید با دانستن چند نکته و اجرای صحیح آنها، دوام و عمر تابلو برق و تجهیزات آن را به حداکثر برسانید.

 

نگهداری از تابلو برق

مهمترین فاکتورهایی که با اجرای آنها میتوان باعث افزایش طول عمر تابلو برق ها شد

  • بازرسی دقیق تابلو برق

بدین معنی که قبل از انجام هر کاری باید به ارزیابی تصویری کامل از اسکن حرارتی گرفته تا تست تخلیه جزئی و هر نوع تست دیگر که باعث بهبود و عملکرد بهتر تابلو برق ها می شود.

  • اهمیت دادن به توصیه های نگهداری و پشتیبانی تابلو برق

برای بهبود و ماندگاری تابلو برق ها بهتر است به طور منظم آنها را تمیز، معاینه و روغن کاری کرد. چرا که برخی عوامل مثل ترکیب رطوبت و گرما به همراه گرد و غبار و آلودگی های زیستی می توانند به عایق بندی آسیب رسانده و رسانایی ایجاد کنند که باعث افزایش میزان خسارت در دستگاه های حفاظتی می شوند. بنابراین در همه حال به فکر بروز رسانی تجهیزات برقی باشید.

مشاهده دیگر محصولات ایران پارس الکتریک: ساخت تابلو برق صنعتی

  • بازدید با استفاده از مادون قرمز تابلو برق

این ابزار ارزشمند اگرچه نمی توانند جایگزین مناسبی برای نگهداری و تعمیر سیستمها باشند، اما با استفاده از تصاویر حرارتی (وابسته به مادون قرمز) میتوان تجهیزات با انرژی بیش از حد و در معرض خطر را به راحتی شناسایی کرد. همچنین بهتر است روش استفاده صحیح از مادون قرمز را بلد باشیم چرا که می توانیم از آن برای شناسایی موارد اضطراری قبل از این که قطع برق در همه یا قسمتی از تجهیزات اتفاق بیفتد، استفاده کنیم. بنابراین وجود نمایشگر مادون قرمز، این امکان را فراهم میکند تا مادون قرمز سریعا و بادقت بالا خرابی را قبل از وقوع گزارش داده و برای برطرف کردن آن برنامه ریزی کرد.

 

تابلو برق صنعتی

  • تعویض سالانه مدارشکن قدرت تابلو برق

سالی یک بار مدار شکن قدرت را به طور دستی راه اندازی نمایید، این کار بسیار ساده اما ارزشمند است. چون این کار محل اتصال را تمیز نگه می دارد و کمک می کند تا دستگاه های عملیاتی آزادانه حرکت کنند.

  • برون سپاری خدمات تعمیرات و نگهداری تابلو برق

اگر به دنبال نگهداری با خیالی آسوده از تابلو برق ها هستید بهتر است این کار را به یک مهندس برق حرفه‌ ای یا پیمان کاری که در کارش ماهر است، بسپارید. بدین ترتیب آن ‌ها تمامی سرویس‌ های تعمیری مورد نیاز را هدف قرار داده و خیال شما از بابت نگهداری تابلو برق آسوده خواهد شد. و اینکه دیگر نگران به فراموشی سپرده شدن تعمیرات و نگهداری نخواهید بود.

مشاهده دیگر محصولات ایران پارس الکتریک : قیمت تابلو برق روشنایی

  • یادداشت های بایگانی خوب را نگهداری کنید و روند کار را پیش ببرید

به جز تست های تعمیر و نگهداری که در مسیر اجرای مدار شکن استفاده شده اند، کاهش ایزولاسیون (عایق بندی) و قسمت های حرکتی ممکن است قابل توجه نباشد. مولفه های تابلو برق (دستگاه اتصال) که دارای تلورانس های طراحی شده قدیمی هستند، ممکن است هنوز برای مدت زمان طولانی قابل استفاده باشند. خط اطلاعات طی شده، ایده خوبی را در زمینه عمر مورد انتظار تجهیزات می دهد و کمک می کند که تعمیر و نگهداری شدیدی روی بیشتر نواحی مورد انتظار انجام شود.

  • استفاده از ابزارهای نگهداری پیشگیرانه برای تابلو برق

بهتر است برای دوام تجهیزات و الزامات تعمیرات و نگهداری تابلو برق ها، از ابزارهای نگهداری پیشگیرانه کمک بگیرید. ابزارهای نمایشگر آنلاین در دسترس میتوانند این امکان را بدهند تا شکست‌ های احتمالی را به درستی پیش بینی کنید. سیستم ‌های نمایشگر آنلاین به صورت مداوم کار می ‌کنند. از مزایای کاربردی این سیستم‌ ها میتوان شناسایی درست وضعیت های نامشهود و در نتیجه نگهداری بهتر تابلو برق را ذکر نمود.

مشاهده دیگر محصولات ایران پارس الکتریک : تولید تابلو برق طرح ریتال

 

تابلو برق

  • به روز رسانی تجهیزات تابلو برق

با پیشرفت در زمینه برق و صنعت، ممکن است تجهیزات قدیمی دیگر به کار نیایند و بهتر است از تکنولوژی پیشرفته ‌تر در پروژه های برقی بهره برد. یعنی تابلو برق ‌های جدید را جایگزین تابلو برق ‌های قدیمی کرد. اگر به دنبال راه حل اقتصادی مناسب تر هستید می توانید ساختار کلی تابلو برق را نگه داشته و در عوض تجهیزات داخلی آن را با آخرین امکانات تابلو برق فنی ارتقا دهید.

  • آنالیز اتصال کوتاه و بررسی جهت جریان تابلو برق

این موضوع اهمیت زیادی دارد چرا که اگر تجهیزات تابلو برق، نرخ اتصال کوتاه مناسبی نداشته باشند، باعث آسیب رساندن به تجهیزات و محل کار شما میگردند پس یک آنالیز اتصال کوتاه می تواند رتبه بندی تابلو برق را تعیین ‌کند. همچنین این احتمال وجود دارد که به تنظیم مجدد مدار شکن قدرت نیاز باشد که تنظیمات مدار شکن می‌ تواند از قطع غیر ضروری جلوگیری نماید.

  • اجرای استاندارد NPFA 70E تابلو برق

یکی از اقدامات برای  پیاده سازی الزامات NFPA 70E استاندارد برای امنیت الکتریکی در محیط کار «نگهداری از تمام سیستم های توزیع الکترونیکی» است. در حقیقت NFPA 70E  توصیه به پیروی از NFPA 70B  می کند.  توصیه هایی  برای تجهیزات الکترونیکی تعمیری به خوبی پیشنهادهای تولیدی عمل می کند.

 

روش های نگهداریتابلو برق

در نهایت

بهتر است که همیشه و در هر حال به فکر تنظیم، نگهداری و رفع عیوب تابلو برق ها باشید چرا که با این کار دوام و ماندگاری تابلو برق ها و تجهیزات آن افزایش یافته و از خسارات احتمالی نیز جلوگیری به عمل می آید.

مطالعه مقاله معرفی جنس بدنه تابلو برق از سایت ایران پاس الکتریک

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.